Home Reading Jack & the Beanstalk - Урок 3 - WORLD ANIMALS

Поурочные разработки по английскому языку 5 класс к учебнику Ю.Е. Ваулиной - 2017 год

Home Reading Jack & the Beanstalk - Урок 3 - WORLD ANIMALS

Цель: способствовать развитию навыков чтения и говорения.

Ход урока

I. Организационный момент

— Good morning, children! (Good morning!)

— How are you? (Fine, thanks!)

— Who’s absent today?

II. Актуализация знаний

— Do you remember what happened at the beginning of the story?

— Read the sentences and fill in the names.

(На доске записаны предложения с пропущенными именами.)

(1)... lives with his mother in a poor house.

(2)... wants to sell their cow (3)... .

(4)... takes (5)... and goes to the market.

The old man gives (6)... magic beans for the cow.

(7)... is very angry with (8)... .

(Keys: 1 — Jack; 2 — Mrs Trott; 3 — Daisy; 4 — Jack; 5 — Daisy; 6 — Jack; 7 — Mrs Trott; 8 — Jack.

После этого несколько учеников разыгрывают эпизоды сказки по ролям.)

III. Работа по теме урока

Работа по книге для чтения

Episode 3

— Open your books at page 12. Look at the picture. Who can you see? (Jack and his mother.)

— Where are they? (They are in the house.)

— How do they feel? (Jack is sad. His mother is angry.)

— Look at the picture on page 13. Where are Jack and his mother now? (They are in the garden next to the house.)

— What’s this tree with huge leaves? (It's a magic beanstalk.)

— Open your books at page 28. Look at the tasks for Episode 3. Read the questions in Exercise 2. Can you answer them?

(Ученики отвечают на вопросы.

Keys: 1 — Mrs Trott is throwing the beans out of the window. 2 — Jack is climbing up the beanstalk. 3 — In the first picture Mrs Trott is angry with Jack. In the second picture she is upset.)

— Let’s read and listen to the episode to find out if you’re right. (Ученики слушают и читают третий эпизод, а затем обсуждают, насколько правильными были их предположения. После этого учащиеся читают третий эпизод снова и выполняют упр. 3 (с. 28).

Keys: 1 — angry; 2 — beans; 3 — magic; 4 — garden; 5 — beanstalk; 6 — tall; 7 — climb; 8 — careful.

Ученики обсуждают вопросы упр. 4 (с. 28) сначала в парах, а затем все вместе.)

Episode 4

— Open your books at page 14. Look at the pictures, please.

(Ученики отвечают на вопросы упр. 1 (с. 28).)

— Let’s read and listen to the episode to find out if you’re right.

(Ученики слушают и читают четвертый эпизод, а затем обсуждают, насколько правильными были их предположения. Учителю следует убедиться, что ученики поняли значение следующих выражений.)

goes up into the sky and through the clouds — поднимается в небо сквозь облака

Не reaches the top. — Он достигает вершины.

looks very surprised — выглядит очень удивленной

Jack follows her — Джек следует за ней

don’t let — не позволяй

waits for her husband — ждет своего мужа

(После этого ученики читают четвертый эпизод снова и выполняют упр. 2 (с. 28).

Keys: 1 — Jack climbs up the beanstalk. 2 — He reaches the top. 3 — He sees a castle. 4 — He knocks on the door. 5 — A giantess opens the door. 6 — She tells him he can’t come in. 7 — The castle is shaking. 8 — The giantess runs into the kitchen. 9 — Jack follows the giantess. 10 — She tells him to hide in the oven. 11 — Jack is very scared. 12 — She closes the oven door and waits for her husband.

Ученики обсуждают вопрос упр. 3 (с. 28) сначала в парах, а затем все вместе.)

— How many characters are there in Episode 3? Who are they? (Jack and Mrs Trott.)

— Let’s read and listen to the episode again. Then you’ll act it out. (Учитель распределяет роли, включая рассказчика (narrator). Ученики слушают и читают эпизод столько раз, сколько учитель считает необходимым. Аналогично учащиеся читают по ролям четвертый эпизод.)

At home you’ll learn your parts by heart.

IV. Подведение итогов урока

— Do you like the episodes you have read?

(Учитель оценивает деятельность учащихся на уроке.)

— That’s all for today. Goodbye! (Goodbye!)