Spotlight on Russia: Families - WHO’S WHO

Поурочные разработки по английскому языку 6 класс к учебнику Ю.Е. Ваулиной - 2017 год

Spotlight on Russia: Families - WHO’S WHO

Цель: создать условия для совершенствования языковых и речевых навыков в ситуации речевого общения по теме “Семья”.

Оборудование: иллюстрации по теме урока.

Ход урока

I. Организационный момент

— Good afternoon, boys and girls! (Good afternoon, teacher!)

— How are you?

— Is everybody here?

II. Актуализация знаний

Проверка домашнего задания

— How did you get on with your homework?

(Учитель предлагает нескольким ученикам прочитать свои письменные работы вслух, затем собирает тетради на проверку.)

III. Работа по теме урока

1. Вводная беседа

— You know that your textbook has got some pages organized like a magazine.

(Учитель показывает раздел Spotlight on Russia в учебнике.)

— What do you think you can read about in the magazine this year?

(Ученики высказывают свои предположения с опорой на информацию, представленную на обложке журнала, и на содержание на с. 2. Затем учащиеся читают и обсуждают письмо редакции журнала на с. 2. Учитель объясняет значение незнакомых слов и задает вопросы.)

— What articles will you read in this issue?

— Do you think they will be interesting for you?

(Ученики высказывают свои мнения.)

The subject of today’s discussion is your home life. Let’s begin by answering some questions about your family and home.

(Ученики отвечают на вопросы перед интервью на с. 3.)

2. Работа с текстом в журнале Spotlight on Russia

— Now we’re going to read the interview with a schoolgirl. Read the headline and look at the photo on page 3. Where’s Anna from? (Anna’s from Moscow.)

— How old is she? (She’s 13.)

— What do you expect the interview to be about?

(Ученики высказывают свои предположения, например: I think it is about Anna’s family (house, friends, school, etc.).)

— Let’s read and check your predictions. Read the interview in pairs/aloud.

(После прочтения учениками интервью учитель задает им вопрос.)

— What things is Anna talking about?

(Ученики перечисляют темы, о которых говорится в интервью, затем учитель задает вопросы.)

— Read what Anna says about her family. Who does she live with? (She lives with her parents and her grandmother.)

— Read the second question and Anna’s answer again. Does Anna like the place where she lives? (Yes, she does.)

— Read what Anna says about her parents and her grandmother. What do they do? (Anna’s mum and dad are teachers. Her grandmother doesn’t work. She looks after Anna when her parents are at work.)

— Read the fourth question and Anna’s answer again. What would you answer to this question?

(Ученики высказывают свои мнения.)

— Read what Anna says about her outside activities. What do you usually do outside?

(Ученики перечисляют свои занятия. Затем учитель подводит итог, задавая вопросы.)

3. Выполнение заданий в рубрике Activities

— Let’s compare your life to Anna’s. You’re going to answer the questions from the interview.

(Учитель задает вопросы из интервью. На каждый вопрос отвечают несколько учеников.)

— Sasha, can you tell us about your family? (Well, my family isn’t big. I live with my mum, dad and my little brother. His name’s Roma. We don’t spend much time together because my parents work a lot.)

— What about you, Vika? What can you tell us about your family? (I think my family is quite big. There are six people in my family: my mum, dad, my two elder brothers and my twin sister. One of my brothers is a student and he lives in another city.)

— Sveta, do you live in a house or an apartment? (We live in a big apartment. It’s not near the city centre but I love it here.)

— Dima, do you live in a house or an apartment? (We live in a house. It is out of the city. My house is new and big. And I like it very much.)

(Аналогично учитель задает остальные вопросы. Следует поощрять учеников к использованию словосочетаний и фраз из интервью. Затем учащиеся работают в парах. Один ученик выступает в роли интервьюера, а другой отвечает на вопросы, после чего они меняются ролями. Учитель может предложить нескольким ученикам разыграть интервью перед классом, а затем обсудить их.)

— Let’s discuss whose interview was the most interesting.

IV. Подготовка к написанию письма

(Учитель объясняет задание и в качестве образца предлагает письмо с пропущенными словами. Ученики читают его и вставляют пропущенные слова, пользуясь текстом интервью.)

Hello! Му name is Irina Petrova. I’m (1)... Moscow. My family is (2)... . I haven’t got any brothers (3)... sisters. I live (4)... my mum and dad. We live in an apartment near the (5)... centre. I love it here.

My mum is a doctor. She works in a hospital. My (6)... is a policeman. We don’t spend much time together because (7)... both work a lot.

I go to school, like most (8).... We have a lot of (9)... in the summer. When the weather is wann, we (10)... plenty of time outside. We go camping, swim in the river and ride bikes. I also enjoy trips to the seaside with my parents.

(Keys: 1 — from; 2 — small; 3 — or; 4 — with; 5 — city; 6 — dad/father; 7 — they; 8 — children; 9 — fun; 10 — spend.)

V. Инструктаж по выполнению домашнего задания

— Write the letter about your home life at home.

(Учащиеся выполняют задание в тетрадях для письменных работ. В качестве индивидуального задания учитель предлагает нескольким ученикам разыграть интервью еще раз дома и записать его.

Учитель записывает домашнее задание на доске, а ученики — в дневниках:

SB: Spotlight on Russia (p. 3) (write a letter).)

VI. Подведение итогов урока

— Can you talk about your home life?

— Do you know how to write a letter about your home life?

(Учитель оценивает деятельность учащихся на уроке.)

— That’s all for today. Goodbye! (Goodbye!)